Pes je jediné stvoření na světe,které Vás miluje víc než sebe.
SPONZORUJÍ NÁS:

DIBAQ a.s. Město Jílové Miramar

...

Závody jaro 2009

7. dubna 2009 v 20:44 |  Archiv
FOTKY ZE ZÁVODŮ JSOU ZDE

Po loňských podzimních úspěšných závodech, jsme se rozhodli uspořádat i závody jarní.

Protože se někteří naši členové zabývají výcvikem psů pro praxi, byly závody tentokrát podle zkušebního řádu TART, který je zaměřen na praktické využití psa. Po loňských zkušenostech, kdy jsme se zbytečně zdržovali losováním startovacích čísel při nástupu, jsme letos přikročili k losování hned při zápisu závodníků. Využili jsme k tomu konzervy, které nám věnovala firma PET CENTER.


Losování startovacích čísel


Po vylosování startovních čísel se závodníci se svými psy přesunuli k veterinární přejímce, kterou již tradičně vykonává pan doktor Ehrenberger, za což mu velmi děkujeme.
V půl deváté již byly závody zahájeny a závodníci se přesunuli na "stopy". Na stopy byl ideální terén i počasí a proto většina psů dosáhla velmi pěkných bodů. V kategorii ZMT dosáhli dva závodníci 49 bodů z 50ti maximálních a v kategorii T1 také dva závodníci 98 bodů ze 100. Většina psů měla pěkné vypracování stop, ale neoznačení předmětu způsobilo ztrátu 7 - 10 bodů. Průměrný výsledek u ZMT byl 44 bodů a u T1 88 bodů.
Po ukončení stop se pokračovalo poslušností na cvičišti, jako první nastoupili závodníci z kategorie OPT1. I tady byla slušná úroveň závodících. Z 50ti možných bodů všichni závodníci dosáhly přes 42 bodů. U ostatních kategorií již byly bodové zisky různorodější, nicméně kromě jedné závodnice všichni dosáhli limitu pro zapsání zkoušky.


Poslušnost
Po krátké přestávce se pokračovalo obranami, kde je největší rozdíl mezi národním a
mezinárodním zkušebním řádem a zkušebním řádem TART. U TART probíhají všechny obrany zásadně v přírodním terénu. Obrany nejnižší kategorie (ZMT) byla na poli nad cvičákem, většina psů obdržela opět 40 a více bodů z 50ti maximálních

Obrana ZMT
Poté se závodníci přesunuli do nedalekého remízku, kde proběhl průzkum terénu podle zkoušky T1 a OPT1 . Zde už se projevila náročnost průzkumu nepřehledného terénu, kdy pes, aby nalezl ukrytého figuranta opravdu musí "prohlédnout" celý určený úsek a nemá zde nápovědu ve formě maket. Byly zde ztráty bodů za nedostatečné prozkoumávání terénu a za nedostatečné označení. Bohužel 2 psi figuranta nenalezli a tím přišli o body za "průzkum" i za označení figuranta. U dvou závodnic se projevila nervozita ze závodu, kdy se svou chybou připravily o cenné body. Jedna zapomněla psovi před prohlídkou s přepadem sundat košík, a tím psovi znemožnila účinný zásah při přepadu a druhá při odcházení k provedení prohlídky psovi dala zakázaný povel zůstaň místo hlídej, čímž přišla o všech 10 bodů za prohlídku. Nicméně i přes tyto chyby byla úroveň obran celkem dobrá a až na jednoho závodníka v každé kategorii všichni splnili limit bodů k zapsání zkoušky. Nejnáročnějším cvikem ve zkoušce OPT1 byl kontrolní výkon na 100 kroků, kdy pes musí zadržet a razantně zneškodnit "pachatele", který výkřiky a výhružnými pohyby se psa snaží zahnat. I přesto, že rozhodčí určili směr kontrolního výkonu do kopce, činil tento kopec větší problém psovodům než psům. Ti "kontrolák" zvládli všichni s menší bodovou ztrátou.
Po této části obran probíhal zbytek na cvičišti, a to neúplatnost psa a hlídání předmětu. Obě disciplíny zvládli všichni psi, i když pouze dva s plným počtem bodů.
Hlídání předmětu
Po ukončení obran došlo ke sčítání bodů, určení pořadí jednotlivých soutěžících a hlavně zapsání zkoušek u psů, kteří splnili bodový limit. U kategorie ZMT splnili všichni závodníci, u kategorie T1 nezvládli 2 závodníci
a v kategorii OPT 1 jeden závodník. Po vypsání všech výkonnostních průkazů došlo k vyhlášení výsledků. Pro náš klub byl závod velmi úspěšný neboť v kategorii ZMT byli na prvních třech místech naši členové:
1. M. Skružný s Elmem Drapa, 2. F. Svoboda s Erou Drapa a 3. L. Rašová s Bárou od Mlazických tůní.

První tři v kategorii ZMT

V kategorii T1 byla naše členka K. Kloučková s Corou Půlnoční měsíc první, na druhém a třetím místě se umístili psovodi z Libochovic J. Mladý s Jankem z Trucu a J. Mráz s Lunou z Klapských Lad.
První tři v kategorii T 1

V kategorii OPT1 byla první opět naše členka L. Rašová s Axou Jenebi, 2. J. Kryžánek s Cimbem a 3. R. Davídková s Diky Milvel.
První tři v kategorii OPT 1

Velmi děkujeme sponzorům, díky kterým byli pěkné ceny pro všechny účastníky závodů:
Městu Jílové u Prahy za finanční podporu, firmám: FITMIN za granule, konzervy, vzorky a kostičky pro psy, PLATINUM za granule, vzorky
a tyčinky Fit-sticks, PET CENTER za konzervy a žvýkací pamlsky, ANIMALS za vzorky, p. Smejkalové z FLORY Jílové za pomoc a dalším, kteří si nepřáli být jmenováni.
Také děkujeme panu ing. Firmanovi za umožnění využití polí a MVDr. Ehrenbergerovi za veterinární přejímku.
Díky rozhodčím V. a V. Součkovým za korektní posuzování závodu a figurantovi J. Veselému a všem ostatním pomocníkům za příjemnou atmosféru.

Myslím že spokojeni byli i pejskové, protože bez ohledu na umístění dostali všichni také odměnu.

Podle ohlasu od závodníků se závod opět vydařil, účastníkům se líbil a proto doufáme, že opět přijedou v hojném počtu příští rok na jaře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gábina Procházková Gábina Procházková | E-mail | 26. dubna 2009 v 12:58 | Reagovat

Ahoj, diky za pěkné závody, pěkné ceny a milé uvítání i nás přespolních a moc se těšíme na příští ročník.

2 davidkova renata davidkova renata | E-mail | 24. května 2009 v 17:52 | Reagovat

Tož děkujem za reportáž...konečně:-)))))))))bylo to fajn a doufám,že bude pokračování! .-))

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.